Logo Gmina Osieck

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 14715
W sumie: 66190

Żółty Szlak Wiejski

Stara Wieś PKP - Osieck, Rynek - 21 km

 

ŻÓŁTY SZLAK WIEJSKI

 

 

 

Na szlaku znajdują się:

 

Wieś Osieck

  Osieck

Duża wieś (niegdyś miasteczko) przy linii kol. Pilawa-Skierniewice. Nazwa pochodzi od słowa „osiek”, oznaczającego: zasiek, warownię leśną, miejsce ogrodzone ostrokołem. W 1954 r. Osieck uzyskał połączenie kolejowe z Pilawą, Górą Kalwarią i Skierniewicami. Zachowały się szczątki kultury ludowej, zwłaszcza garncarstwa, którego tradycje cechowe sięgają XVI w. W Osiecku pozostał małomiasteczkowy układ przestrzenny z centralnym rynkiem.

 

 

Kościół p.w. św. Bartłomieja i św. Andrzeja

  Osieck

Jest to kościół murowany, neogotycki, trójnawowy, wzniesiony wedle proj. Stefana Szyllera. Piąty od założenia parafii. Część jego wyposażenia pochodzi z XVIII i XIX w. Wystrój wnętrza neogotycki z elementami baroku. Zewnętrzna elewacja przypomina nieco Kościół Mariacki z Krakowa, dzięki dwóm wieżom dekorowanym koronami.

 

 

 

 

Uroczysko Czarci dół

  Okolice Ponurzycy

Wąwóz leśny na pd. skraju północnego pasma Lasów Osieckich, ok. 3 km na płn.-zach. od Osiecka. Otoczony wydmami „nadbudowującymi” krawędź tarasu erozyjnego. Na dnie znajduje się niewielkie mokradło, pozostałość po strumieniu. Na krawędzi Czarciego Dołu do lat 70. znajdowała się leśniczówka o tej samej nazwie. W 1919 r. dokonano tu sensacyjnego odkrycia. Otóż natknięto się tu na cmentarzysko z czasów rzymskich. Były to kręgi grobów jamowych oznaczonych na powierzchni głazami. Nie zachowało się do naszych czasów na skutek wybierania kamieni dla celów budowlanych.

 

 

Wieś Ponurzyca   

  Ponurzyca 

Jedna z najpiękniejszych wsi na Mazowszu. Mieści się w gminie Celestynów. Rozsiana jest trochę na wzgórzach, trochę w dolinach, czyli „po norach” – stąd nazwa wsi. Ma aż 8 kolonii rozrzuconych po tarasie erozyjnym. Góry Ponurzyckie mają 140 m n.p.m., co przy wysokości względnej 18-25 m, zapewnia wspaniałe widoki na Górę Kalwarię i Czersk. Przez wieś płynie struga Ślepota.

 

 

 

Ośrodek PAN

  Lasek

Lasek to dawny przysiółek Celestynowa; w 1884 r. było tu zaledwie trzech stałych mieszkańców. Na terenie wsi był majątek „Skarbonka” należący do profesora Edmunda Jankowskiego, który prowadził swoje badania w ogrodzie pomologicznym w Warszawie, ale tu właśnie miał swój ośrodek badawczo-hodowlany (głównie drzewka owocowe). Resztki parku: pomnikowe dęby, topole, srebrne świerki, modrzewie. W parku nowe pawilony wzniesione na potrzeby ośrodka.

 

 

Stara Wieś

  Stara Wieś

W gminie Celestynów, położona na płn.-zach. od Celestynowa, przy Nadwiślańskiej Linii Kolejowej. Wbrew nazwie jest jedną z najmłodszych wsi w gminie. Być może jej nazwa wiąże się z dobrami Zamojskich w kołbielskiej Starej Wsi, do których tutejsza osada należała. Po wsch. stronie torów znajduje się zamknięty teren dawnej składnicy broni i amunicji Komendy Stołecznej Policji.

 

 

Zdjęcia ze szlaku:

Wójt Gminy Zaprasza

Karolina Zowczak
wojt@gminaosieck.pl
Godziny przyjęć interesantów: 
pon. 9:00 - 17:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.