Logo Gmina Osieck

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 269
W sumie: 36224

Wizyta studyjna w Zwoleniu i Bałtowie

Dnia 7 listopada 2016 r. przedstawiciele różnych grup społeczności lokalnej odbyli wizytę studyjną w Zwoleniu i Bałtowie w ramach dobrych praktyk rewitalizacji.

 Wzięli w niej udział:

  • Radni i Sołtysi, jako przedstawiciele mieszkańców Gminy Osieck,
  • Dyrektorzy Szkół oraz przedstawiciele Oświaty i Kultury,
  • Przedsiębiorcy gminni,
  • Zespół Rewitalizacyjny.

Pierwszym przystankiem było miasto Zwoleń, które ma już za sobą zrealizowane zadania w ramach Programu Rewitalizacji w latach 2007 – 2015. Tam odbyło się spotkanie z Panią Burmistrz Bogusławą Jaworską oraz z Kierownikiem Referatu Rozwoju Gospodarczego – Panem Piotrem Wajsem, który przedstawił przedsięwzięcia, będące zarówno w trakcie realizacji, jak i te zrealizowane. W tym roku Zwoleń również przygotowuje się do  programu rewitalizacji, który ma się skupiać na sferze inwestycyjnej i społecznej.

Po spotkaniu z władzami miasta, uczestnicy wyjazdu mieli okazję zwiedzić zwoleński Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym znajduje się m. in. Kaplica Kochanowskich, wybudowana w 1610 roku, a ufundowana przez bratanka czarnoleskiego poety – Adama Kochanowskiego. Pod posadzką kaplicy, znajduje się krypta Kochanowskich, w której pochowany jest poeta Jan Kochanowski. W ramach ochrony dziedzictwa kulturowego przebudowano wejście do tejże krypty.

Potem wizyta w Gminie Bałtów, o powierzchni 10 510 ha, którą zamieszkuje 3 936 osób – bardzo podobnej pod tym względem do Gminy Osieck. Dawniej słabo rozwinięta gmina rolnicza, a obecnie duży kompleks turystyczny, gdzie zjeżdżają się setki tysięcy turystów. Sukces ten Gmina zawdzięcza wsi Bałtów, gdzie powstał pierwszy w Polsce Jura Park. Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. W 2001 r. dr Gerard Gierliński potwierdził, że tzw. „Czarcia Stopka” w Bałtowie to ślad dużego dinozaura drapieżnego. W tym samym roku odkryto jeszcze dwa tropy, co potwierdziło obecność śladów dinozaurów w tym rejonie. Odkrycia te wywołały również zainteresowanie lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia Delta i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego”. Otwarcie nastąpiło w 2004 r. i od tego czasu Bałtów stał się wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski. Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar ponad 100 ha i jest największym obiektem turystycznym w Polsce. To pokazuje, że ze szczerego pola można zrobić coś wielkiego, tylko potrzeba do tego chęci i zaangażowania nie tylko władz samorządowych ale również społeczności.

Między innymi o tym opowiedział na spotkaniu Wójt Gminy Bałtów Andrzej Jabłoński wraz z Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny Krąg” – Jarosławem Kuba, który przyczynił się do rozwoju Bałtowa.

Po spotkaniu, była możliwość zwiedzania Jura Parku, Skansenu Pszczelego, Prehistorycznego Oceanarium i innych atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

Dzień był pełen wrażeń, a głównym jego celem było zachęcenie społeczności lokalnej do włączenia się w Program Rewitalizacji dla Gminy Osieck, wzbudzenie chęci do działania i współpracy oraz pokazanie, że takie osiągnięcie jest możliwe, ale potrzeba do tego zaangażowania nie tylko władz gminy ale przede wszystkim jej mieszkańców.

 

 

Wójt Gminy Zaprasza

Karolina Zowczak
wojt@gminaosieck.pl
Godziny przyjęć interesantów: 
pon. 9:00 - 17:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.