Logo Gmina Osieck

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5530
W sumie: 61622

News

News zdjęcie id 1197

E-dowód od 4 marca 2019r.

27.02.2019

 

 

Szanowni Państwo

Od dnia 4 marca 2019r. będzie możliwość składania wniosków o wydanie dowodu osobistego wyłącznie z warstwą elektroniczną.

e-dowód – co to jest?

To wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczna, który będzie bezpiecznym narzędziem do komunikowania obywatela z administracją i pozostałymi podmiotami.

Certyfikaty zawarte w warstwie elektroniczne

1. Certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia

Zamieszczony  w e-dowodzie każdej osoby, która posiada pełną albo ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

2, Certyfikat podpisu osobistego

Zamieszczony  w e-dowodzie osoby, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i przy składaniu wniosku o wydanie dowodu wyraziła zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu. Zgodę taką może wyrazić również rodzic, opiekun prawny  w stosunku do osoby małoletniej, która ukończyła 13 rok życia.

3 .Certyfikat potwierdzenia obecności

Zamieszczony w e-dowodzie każdej osoby- bez względu na zdolność do czynności prawnych.

Do czego służą certyfikaty?

1. Certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia

Nowy e-dowód będzie środkiem identyfikacji elektronicznej zwanym profilem osobistym. Oznacza to, że będzie mógł być wykorzystywany do uwierzytelnienia posiadacza e-dowodu w systemie teleinformatycznym. W celu realizacji usług online. Obywatel w sposób jednoznaczny będzie mógł zostać zidentyfikowany oraz uwierzytelniony.  Możliwe będzie przy użyciu e-dowodu zalogowanie się do portali internetowych administracji publicznej po ich przyłączeniu do Węzła krajowego. W pierwszej kolejności – portal Obywatel.gov.pl i ePUAP.

2. Certyfikat podpisu osobistego

Podpis będzie rozwiązaniem analogicznym do znanego już i używanego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Użycie podpisu osobistego będzie wywoływało dla podmiotu publicznego taki sam skutek jak podpis własnoręczny. W przypadku innego podpisu niż podmiot publiczny podpisanie dokumentu podpisem osobistym wywoła skutek jak podpis własnoręczny, jeśli podmiot ten i posiadacz dowodu osobistego wyrażają  na to zgodę.

3.Certyfikat potwierdzenia obecności

Przy użyciu e-dowodu możliwe będzie w przyszłości potwierdzenie obecności m. In. w placówkach medycznych.  Funkcjonalność ta ma przyczynić się do uszczelnienia systemu opieki zdrowotnej oraz ma zapewnić wysoką transparentność udzielanych świadczeń.  Docelowo, dzięki temu rozwiązaniu, nie będzie trzeba podawać danych osobowych np. przy rejestracji, a tym samym umożliwi to skrócenie czasu rejestracji i zwiększy ochronę danych osobowych pacjenta.

 Ulotka informacyjna do pobrania tutaj….

 

 

Wójt Gminy Zaprasza

Karolina Zowczak
wojt@gminaosieck.pl
Godziny przyjęć interesantów: 
pon. 9:00 - 17:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.