Logo Gmina Osieck

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6340
W sumie: 80650

News

News zdjęcie id 1411

SENIORZE NIE DAJ SIĘ!

03.08.2019

OSZUST POJAWIŁ SIĘ W GMINIE KARCZEW, PROPONUJE STARSZYM LUDZIOM POŚREDNICTWO W UZYSKANIU ZWROTU WIĘKSZEJ GOTÓWKI Z TYTUŁU WIELOLETNIEGO OPŁACANIA SKŁADEK.

Jeden z mieszkańców gminy Karczew stał się celem oszusta, którego wpuścił do swojego domu. Mężczyzna podający się za pośrednika ubezpieczeniowego, stosując sprytną socjotechnikę polegającą na poinformowaniu starszego człowieka o przysługującym mu zwrocie z tytułu wieloletniego opłacania składek, przekonał 78-latka tak skutecznie, że ten przekazał mu kilka tysięcy złotych. Policyjne dochodzenie będzie zmierzało do ustalenia i zatrzymania sprawcy, jednak już teraz policjanci apelują do wszystkich seniorów i nie tylko, aby nie przekazywać nikomu żadnych kwot pieniężnych i unikać wpuszczania do domu podejrzanych osób. W przypadku najmniejszej wątpliwości, co do wiarygodności takiej osoby, należy bezzwłocznie powiadomić Policję.

Starsi ludzie do doskonały cel dla wszelkiej maści oszustów i krętaczy, którzy nie patrzą jaką krzywdę wyrządzają staruszkom, narażając ich nie tylko na finansową stratę, ale też na niepotrzebny stres i czasami, będące jego wynikiem, kłopoty zdrowotne.

Tacy przestępcy sumienia nie mają, a ich złodziejska profesja ma raczej charakter zawodowy i dostarcza im w ten sposób stałego źródła dochodu. Namierzenie takich osób to jednak już działanie Policji, procesowe rozliczenie i przekazanie materiałów do oceny sądu. Jest to jednak proces niekiedy wymagający wiele miesięcy intensywnej pracy śledczej.

Policyjne apele kierowane do mieszkańców i starszych ludzi mają na celu uświadomienie mieszkańcom, że każdą podejrzaną próbę nawiązania kontaktu bądź wizyty w domu nieznanej osoby, oferenta, urzędnika, warto potwierdzić u źródła. Przestępca, który zauważy wzmożone zainteresowanie i pierwsze wycofanie wytypowanego przez siebie celu, odpuści i zrezygnuje ze swojego przestępczego zamysłu.

Stosujący socjotechniczne techniki przestępcy bywają niekiedy wyjątkowo przekonujący i działają - dopóki nie spotkają takiej osoby, która ulegnie psychologicznej grze, a finalnie oczywiście straci swoje dobra, oszczędności itd.

Z takim właśnie oszustem miał do czynienia 78-letni mieszkaniec gminy Karczew, który 29 lipca około godziny 10, wpuścił do swojego mieszkania pośrednika ubezpieczeniowego, oferującego starszemu człowiekowi  odpłatną pomoc w skutecznym uzyskaniu zwrotu kilkudziesięciu tysięcy złotych, które należą się seniorowi za wieloletnie  opłacanie składek.

78-latek uwierzył w tę historię i przekazał mężczyźnie kilka tysięcy złotych  za pośrednictwo i pomoc w uzyskaniu pieniędzy. Mężczyzna który go odwiedził, podziękował i poprosił, aby starszy człowiek czekał na kontakt z jego strony.

Kiedy „pośrednik” opuścił dom 78-latka, ten zorientował się jak łatwo dał się omamić wizją otrzymania większej gotówki. Domyślił się, że wpuścił do domu zwykłego oszusta. Powiadomił o wszystkim Policję.

Mężczyzna, który podawał się za przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego miał około 40-50 lat, krótkie blond włosy, ubrany był w jasne spodnie i czerwoną koszulkę.

Policjanci przestrzegają mieszkańców, aby z rozsądkiem podchodzili do takich wizyt i jeżeli nie są choćby w najmniejszym procencie pewni tożsamości oraz intencji niespodziewanego gościa, nie powinni wpuszczać takiej osoby do swojego domu.

Apelujemy też o to, aby w sytuacji podejrzenia, że mogą mieć Państwo do czynienia z oszustem, wykonać pilny telefon do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Można dzwonić na numery alarmowe 112 i 997, ale proponujemy również wykonanie bezpośredniego połączenia do oficera dyżurnego, całodobowo - na numery tel.: 22 60 41 900 lub 22 60 41 213.

źródło >>> http://kppotwock.policja.waw.pl/po/aktualnosci/88740,Oszust-pojawil-sie-w-gminie-Karczew-proponuje-starszym-ludziom-posrednictwo-w-uz.html

Wójt Gminy Zaprasza

Karolina Zowczak
wojt@gminaosieck.pl
Godziny przyjęć interesantów: 
pon. 9:00 - 17:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.